Selvi Lojistik

Nakliye Firması Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi ve başarılı nakliye firması seçmenin en doğru yolu müşteri ilişkileri, itibar, tecrübe, finansal istikrar ve ilişkilerdir. İyi bir nakliye firması, tedarik zincirinizin verimliliğini artırır, maliyetlerinizi düşürür ve genel olarak müşteri deneyiminizi iyileştirir. Fakat dijital platformlar (internet siteleri, sosyal medya platformları v.b.) ve nakliye garajları, firma tercihi yaparken işinizi epey zorlaştırır.

Şimdi sizlere iyi bir nakliye firmasının nasıl olması gerektiğinin detaylarını sunacağız, keyifli okumalar.

 

1. Müşteri Hizmetleri ve Güvenilirlik

Müşteri Hizmetleri, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.
Müşteri Hizmetleri, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.

2018 global lojistik raporuna göre nakliye müşterileri, “Müşteri Deneyimi” konusunda (%22.22) ciddi bir iyileştirme istiyorlar ve bu talep nakliye firmasının itibar ve güvenilirliğinden (%27.16) hemen sonra geliyor. Bulunabilirliğin ve itibarın önemi kadar, müşterinin nasıl bir deneyim yaşadığı da önemlidir. Nakliyeciler, çalışanlarının (insanların) sağladığı hizmeti, SaaS yazılım sistemlerinin sağladığı hizmetten daha faydalı olduğunu zamanla anlıyorlar. Yazılım sistemlerinin eksik bilginin yanı sıra önemli olan acil sorunları çözemediği durumlarda müşteri deneyimi ciddi bir şekilde kötü etkileniyor.

Gönderinizin zamanında ulaşmasının önemli olduğu ve gönderinizle ilgili bir şeylerin ters gittiği zamanda (bana sorarsanız bu durum kaçınılmaz) yardım alamayacağınız bir durumda olmak işinizi gelmeyecektir bu yüzden müşteri hizmetlerinin iyi olduğu bir firma seçmeniz gerekmektedir.

 

2. Finansal İstikrar

Finansta istikrar, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.
Finansta istikrar, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.

Şüphesiz lojistik sektörü ve dünya sürekli değişiyor. Şirketler büyük bir virüs salgınıyla boğuşurken hangi firmaların bu yük altında ezilip hangilerinin işlerini büyüteceğini tahmin etmek zor
olmasa gerek. Tercih ettiğiniz nakliye firmasının değişen Dünya’ya uyum sağladığından ve gönderilerinizi tek seferlik değil uzun vadede taşıyabileceğine güvendiğiniz, mali istirarını sağlamış olan nakliye firmalarını tercih etmeniz işinizi daha da sürdürülebilir kılacaktır. Blockchain teknolojisi, global ticaretin hemen hemen her yönünü temelden değiştirmeye devam ediyor. Ancak şimdilik, TMS (Ulaşım Yönetim Sistemi) ve WMS’nin (Depo Yönetim Sistemi) kalitesini değerlendirerekte tercih ettiğinizin firmanın inovasyon seviyesini ölçebilirsiniz.

 

3. İtibar ve Güvenilirlik

İtibar ve güvenilirlik, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.
İtibar ve güvenilirlik, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.

Tercih edeceğiniz nakliye firmalarını incelerken kötü itibarı da değerlendirmeli ve dikkate almalısınız çünkü kendi itibarınız da tedarik zincirinizin yetersizliğinden/eksikliğinden etkilenecektir. Hiçbir şey, müşterilerinizin kendi aralarında yaptığı kötü dedikodular kadar başarınıza balta vurmaz. Öte yandan iyi bir itibar herhangi bir satış/pazarlama uzmanından daha iyi bir satışçıdır ve ücretsizdir. Seçtiğiniz nakliye firmasından emin olmak için olumlu yorumlarına, referanslarına bakabilirsiniz.

 

4. Uzmanlık Alanı

Uzmanlık Alanı, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.
Uzmanlık Alanı, nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.

Çoğu nakliye firması sektöre, ulaşım şekline, bölgeye veya üçünün kombinasyonuna göre belirli bir lojistik türünde uzmanlaşmıştır. Örneğin Selvi Lojistik, soğutulmuş mallar da dahil olmak üzere her türlü yükün nakliyesini ve gümrükten çekilmesini koordine edebilir ve giyim eşyası ve ayakkabı taşıma konusunda da uzmandır. Elbise ve ayakkabı taşımacılığının, tehlikeli kimyasal taşımacılığından daha farklı taşıma yöntemleri vardır. Gönderinizin türüne göre firma seçimi yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer gönderinizin özellikle korunması gerekmiyorsa nispeten daha basit taşımacılık yapan nakliye firmalarını tercih ederek maliyetinizi de düşürmüş olursunuz.

 

5. İlişkiler

Tercih edeceğiniz nakliye firmasının diğer nakliye firmalarıyla olan ilişkileri nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.
Tercih edeceğiniz nakliye firmasının diğer nakliye firmalarıyla olan ilişkileri nakliye firması seçerken önemli kriterlerden biridir.

Muhtemelen yeni bir nakliye firması ararken göz önünde bulundurulması gereken en önemli ilke; diğer nakliyeciler ile olan mevcut ilişkileridir. Bunun nedeni en iyi müşteri deneyiminin bel kemiği olmasıdır. Güvenilir ortak ortaklıklar olmadan, kargo hacimlerine ayak uydurmak zorlaşabilir ve elverişsiz taşıma fiyatlarına takılıp kalabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Selvi Lojistik olarak her sektör için kadro oluşturduk ve uzmanlaştık. Fiyatlandırma şeffaflığı ve 7/24 hizmet, bizi diğerlerinden ayıran özelliklerden sadece birkaçıdır. Diğer hizmetlerimizi görmek için tıklayın. Başka yazımızda tekrar görüşmek dileğiyle.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbet Başlat
Canlı Destek
7/24 Canlı Destek
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?