Selvi Lojistik

Nakliye Kıyaslaması Nedir? Neden Yapılır?

Nakliye Kıyaslaması Nedir? Neden Yapılır?

Şirketiniz nakliye hacimleri açısından ister büyük ister küçük bir oyuncu olsun ve seçtiğiniz nakliye çeşitlerinden (karayolu, demiryolu, okyanus, hava) bağımsız olarak, kârlılığınızın önemli bir kısmı, nakliye fiyatlarınızın rekabetçiliğine bağlıdır.

Soru: Mümkün olan en iyi nakliye fiyatını aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Cevap: elbette birim fiyatları karşılaştırmaktır.

Selvi lojistik olarak size bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Nakliye kıyaslamayı yönetim stratejilerinize henüz dahil etmediyseniz veya şu anda olduğundan daha etkili bir şekilde kıyaslama yapmak istiyorsanız size yardımcı olmak için bu kısa kılavuzu yayınlıyoruz. Ek olarak, size en iyi çözümler ve yük karşılaştırma başarısının sırları hakkında biraz bilgi vereceğiz.

Nakliye Fiyat Kıyaslaması Nedir?

Nakliye fiyat kıyaslaması için gizli bir sır yoktur. Aslında, bu çok basit bir kavram. Bu sadece, şirketinizin yük taşımacılığı için ödediği ücretlerin, benzer sektördeki şirketlerin aynı nakliye senaryolarında ödediği ücretlerin kontrol edilmesi anlamına gelir. Bununla birlikte, teoride basit gibi görünse de, pratikte o kadar kolay değildir, çünkü güvenilir nakliye fiyat bilgilerine erişmek zor olabilir.

Bu nedenle, nakliye kıyaslama (freight bencmark) hizmetleri, nakliyeciler tarafından artan bir ilgi görmektedir. Gerçek zamanlı piyasa oranları hakkında bilgi sağlayarak, şirketinizin rakiplerine karşı avantajlı durumda olmasını ve diğer şirketlerle kıyaslama yapabilmeniz adına ciddi katkıda bulunur.

İşletmeniz Nakliye Fiyatı Kıyaslamasından Nasıl Yararlanabilir?

Genel olarak piyasaya kıyasla nakliye maliyetlerinizi anlamanın çeşitli avantajları vardır. İşte en değerli avantajlara genel bir bakış:

Daha bilinçli lojistik gider harcaması: Nakliye fiyat kıyaslaması, nakliyatçıların analizini ve bunları kullanan şirketler tarafından ödenen ücretleri içerdiğinden, size nakliye harcamalarınız hakkında gelişen bir netlik resmi sunar. Kıyaslama, “Ödediğim ücretin karşılığını alabildim mi?” gibi soruları yanıtlamanıza olanak tanır ve “şirketimizin tipik nakliye senaryoları için makul bir fiyat aralığı nedir?”

Ticaret hatlarınız için daha iyi navlun oranları: İster hava, kara veya deniz yoluyla yük gönderiyor olun, gönderileriniz ticaret yolları olarak bilinen belirli güzergahlar veya güzergah grupları boyunca seyahat edecektir. Nakliye fiyat kıyaslaması, zaman içinde kullandığınız ticaret yolları için fiyatlandırma normlarını ele almanızı sağlar. Sonuç olarak, satıcılar için hedef oranlar belirleyebilecek ve belirli bir şeritteki gönderiler için makul olandan daha fazlasını ödemediğinizden emin olabileceksiniz.

Trendleri tahmin etme ve yönetme konusunda gelişmiş yetenek: Nakliye fiyat karşılaştırma ölçütleriyle bir süre çalıştıktan sonra, mevsimsel oran dalgalanmalarının ve diğer fiyatlandırma trendlerinin yönleri hakkında bir fikir edineceksiniz. Oranların ne zaman yükselip ne zaman düşeceği konusunda daha iyi bir fikriniz olacak. Bunun yararı, minimum uyarı ile öngörülemeyen olaylar veya krizler ortaya çıktığında daha proaktif bir durumda olmanızdır. Bu, bu tür fırtınaları daha az bilinçli rakiplerinizden daha etkili bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Gelişmiş karar verme: Kıyaslama, lojistik geçmişinize ve geçmişte ödediğiniz ücretlere, mevcut fiyatlandırma ve taşıyıcı performansına odaklanan bir faaliyettir. Aldığınız bilgiler, hangi nakliyatçıları ve ticaret yollarını ne zaman kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, örneğin sözleşme oranlarını spot oranlara mı yoksa tam tersine mi tercih etmeniz gerektiğini belirlemeyi kolaylaştıracaktır.

Daha avantajlı sözleşme koşulları: İşletmenizin kullandığı nakliye çeşitlerinden bağımsız olarak, karşılaştırmalı değerlendirmeden edinilen bilgi, taşıyıcılarla dengeli sözleşmeleri müzakere etme yeteneğinizi geliştirecek ve işletmeniz için dezavantaj yaratan koşulları kabul etmemenizi sağlayacaktır.

Doğru Nakliye Fiyat Kıyaslaması Nasıl Yapılır?

Nakliye fiyat kıyaslaması karmaşık bir süreç olmasa da, şirketinizin ihtiyaç duyduğu verilere kolayca ulaşılamayacağı için zorlayıcı olabilir. Gerçekte, çok az nakliye ücreti ve nakliye ekibi, rakipleri bir yana, nakliye fiyat maliyetleri hakkında meslektaşlarından bilgi almak için zamana, kaynağa ve nüfuza sahiptir. Ancak bu imkansız olduğu anlamına gelmez. Gerçekten de, günümüzün dijital teknolojisindeki gelişmeler, navlun TPG’lerini çok daha erişilebilir hale getirdi – ancak bu erişilebilirliğin bir bedeli var.

Nakliye Fiyat Kıyaslama Seçenekleriniz Nelerdir?

Nakliye ücretlerinizi kıyaslamak istiyorsanız, genellikle birkaç seçeneğiniz olacaktır. İlk olarak, karşılaştırmayı arada bir tek seferlik bir çalışma olarak planlıyorsanız, sizin için bir proje yürütmek üzere uzman bir danışman ekibiyle anlaşabilirsiniz.

Birkaç tedarik zinciri danışmanlık firması, oldukça maliyetli olmasına rağmen, keşfetmek istediğiniz tüm endüstriler, coğrafyalar ve ticaret yolları için geçerli olan geniş hacimli fiyatlandırma verilerine erişim sağlayabilen nakliye fiyat kıyaslama hizmetleri sunmaktadır.

Alternatif olarak, bir dijital yük kıyaslama platformuna erişim sağlayabilirsiniz. Bu tür araçların yelpazesi taleple birlikte büyüyor, bu nedenle bütçenize ve yetenek gereksinimlerinize uyan birini bulabilmeniz gerekir.

Bir Kıyaslama Aracı Tedarik Etmenin Artıları ve Eksileri

Elbette, bir danışmanlık firmasıyla çalışmanın aksine, bir kıyaslama platformuna doğrudan erişim, KPI’ları, kıyaslama kriterlerini ve platform sorgulaması için kullanmak istediğiniz verileri seçmenize yardımcı olacak uzman uzmanlığının avantajını sağlamayacaktır. Bunun yerine, mevcut bilgileri pratik olarak anlamlandırmak ve yorumlamanıza yardımcı olmak için ekibinizde bir veri bilimcisi veya analistine ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, nakliye kıyaslama ihtiyaçlarınız için en uygun platformu tedarik etmeniz gerekecektir. Örneğin, çoğu yazılım ürünü belirli bir nakliye türüne odaklanır, bu nedenle hava ve deniz taşımacılığı kıyaslaması için ideal olan bir araç, karayolu ve demiryolu navlun maliyetlerini kıyaslamak için herhangi bir özelliğe sahip olmayabilir. Tercih ettiğiniz nakliye çeşitlerini kapsayan bir araç seçmenin yanı sıra, raporlama yeteneklerine, hassasiyete, güvenilirliğe, çevikliğe ve istenen diğer özelliklere de dikkat etmeniz gerekir. Kısacası, bir kıyaslama platformu satın almak için acele etmek, kullanmaya başladığınızda sonuçların sizi hayal kırıklığına uğratmasına neden olabilir.

Peki, kapsamlı bir seçim ve satın alma projesini üstlenecek kaynaklara ve kıyaslama araçlarınızı çalıştıracak doğru insanlara sahip misiniz? Sorulacak ilk soru bu. Cevabınız “evet” ise, navlun maliyet profilinizi ince ayar yapmak ve sürekli iyileştirmek için sınırsız fırsatlara erişebileceksiniz. “Hayır” ise, nakliye kıyaslama konusunda size yardımcı olması için bir danışmanlık firmasıyla çalışmak daha mantıklı olabilir.

Tüm bunların yanı sıra Selvi Lojistik olarak sizlere en iyi karayolu taşımacılığı hizmeti sunmak için yanınızdayız. Kocaeli NakliyatGebze NakliyatDarıca NakliyatDilovası NakliyatKonteyner Sevkiyat HizmetiŞehirler Arası Nakliyat HizmetiKuru Yük Ambar NakliyesiDarıca LojistikMarmara LojistikTaşımacılık HizmetiŞehiriçi NakliyatParsiyel/ Komple Araç TaşımacılığıAmbar Depolama NakliyeHızlı/Jet NakliyeHavaalanı Servis NakliyesiAğır Nakliyat, LowbedKocaeli LojstikGebze Lojistik tüm bu hizmetleri sizler sunuyoruz.

 

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sohbet Başlat
Canlı Destek
7/24 Canlı Destek
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?